Sen jest niezbędnym elementem w życiu każdego człowieka, ponieważ właśnie podczas snu następują procesy anaboliczne, czyli synteza nowych komórek oraz odbudowa uszkodzeń powstałych w ciągu dnia. Jego brak może prowadzić do obniżenia jakości życia, zaburzeń koncentracji, a tym samym do pogorszenia wydajności naszej codziennej pracy.
Przyczyną zaburzeń snu, które coraz częściej dotykają różne grupy ludności na całym świecie, może być, oprócz stresu, nałogów czy braku aktywności fizycznej, również nieodpowiedni sposób żywienia. Niektóre pokarmy wręcz utrudniają zasypianie i zdrowy sen.
Odpowiednio dobrana dieta nie tylko ułatwia błogi sen, który ma działanie prozdrowotne i regenerujące, ale również dostarcza cennych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia
Jednym z składników odgrywających istotną rolę w regulacji snu jest tryptofan - egzogenny aminokwas wchodzący w skład białek, który musi być dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem, organizm bowiem sam nie syntetyzuje tego składnika. Znany jest przede wszystkim z istotnego wpływu na poziom neurotransmitera (związku chemicznego występującego w mózgu) jakim jest tzw. "hormon szczęścia" czyli serotonina. Będąc zatem bezpośrednim prekursorem serotoniny spożycie tryptofanu wpływa na zwiększenie ilości aktywnej serotoniny, wytwarzanej przez mózg, która wpływa na nastrój, dobry sen, jak również na apetyt. Głównymi źródłami tryptofanu są: mleko, biały ser, mięso, ryby, indyk, banany, suszone daktyle, orzeszki ziemne i inne produkty bogate w białko, produkty sojowe oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna.
Oczywiście, mówiąc o zdrowej diecie na dobry sen nie możemy również zapominać o niezbędnych witaminach i minerałach, takich jak magnez (potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,) oraz witamina B6 (niezbędna w metabolizmie magnezu i wykazująca synergizm z tryptofanem, uczestnicząc w wytwarzaniu serotoniny).
zawierają węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, które organizm spokojnie trawi przez całą noc. Mogą to być np. płatki zbożowe, szczególnie owsiane, kromka lub dwie pieczywa kruchego lub pełnoziarnistego. Nie obciążą nadmiernie przewodu pokarmowego. Ponadto zawierają one tryptofan, z którego organizm wytwarza serotoninę.
te produkty również są dobrym źródłem tryptofanu. Na 2-3 godziny przed snem możemy spożyć np. porcję lekkiego twarogu, z niewielką zawartością tłuszczu.
składniki zawarte w mleku sprzyjają produkcji melatoniny, głównie z uwagi na zawartość tryptofanu. Ciepły napar dodatkowo działa kojąco i pozwala zrelaksować się po ciężkim i nerwowym dniu.
Włączenie ich do diety wpłynie korzystnie na szybkość zasypiania. Dodając winogrona do jogurtu naturalnego zapewnimy naszemu organizmowi lekki i zdrowy posiłek, a jednocześnie bogaty w składniki wspomagające spokojny sen.
Liczne badania wykazały, iż owoc ten zawiera substancje odżywcze wpływające korzystnie na nasz organizm, m.in. antyoksydanty oraz serotoninę, które to związki mają niebanalny wpływ na jakość snu oraz czas jego trwania.
Najlepiej ziołowa, np. z melisy, rumianku, z dodatkiem kwiatów pomarańczy. Działa uspokajająco i relaksująco, co korzystnie wpływa na nocny odpoczynek. Warto również sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty - znajdująca się w jej liściach teanina jest pochodną kwasu glutaminowego, związku ułatwiającego przewodzenie impulsów nerwowych. L-teanina jest łatwo przyswajalna przez mózg, gdzie uczestniczy w przemianach chemicznych związanych z odczuwanym nastrojem i samopoczuciem. L-teanina ułatwia zrelaksowanie się, odprężenie oraz zaśnięcie.